+2 تراز
14,531 بازدید
در نویسمان از سوی (471 تراز)
ویراست در از سوی
ویرایش 5.5: فروردین 1403
بروزرسانی: 
1-ویرایش لینک دانلود فونت 
2-پشتیانی فونت از قابلیت نوشتن با صفحه کلید فارسی/عربی
3-پشتیبانی از شمارگان ویژه
..................................
الفبای«اوستایی نوین» نسخه‌ای بهسازی‌شده و ویژه از الفبای کهن اوستایی است که برای نوشتن 
زبان فارسی و هم چنین دیگر زبانهای ایرانی ساخته شده است.

برای نوشتن با این الفبا میتوانید ابزار های زیر را دانلود و نصب نمایید:

1- راهنمایی نوشتن و توضیحات این الفبا:   دانلود

2- صفحه‌کلید ویژه آن را دانلود کنید و نصب کنید:   دانلود

3- فونت اختصاصی را دانلود کنید و نصب کنید:   دانلود

*** بروزرسانی پنجم (فروردین ۱۴۰۳ ): در فونت جدید نویسه‌های اوستایی در حروف عربی
جایگذاری شده تا کسانی که میخاهند با صفحه کلید فارسی/عربی بنویسند بتوانند در

مایکروسافت ورد (Word)
به راحتی بنویسند.

صفحه کلید و فونت ساخته شده دارای یونیکدهای اوستایی میباشد و از آن پشتیبانی میکند که میتوانید با آن در وبسایتها یا word نوشته های خود را با الفبای اوستایی نوین بنویسید.

22 پاسخ

0 تراز
از سوی
با درود،
کار شما برای ساخت این دبیره، بویژه اکنونش آن و افزودن شماره‌ها بسیار ستودنی است، ولی برای اینکه این دبیره کاربردی شود:
1. باید بتوان آن را در word هم نوشت.
2. باید بتوان آن را برای نامگذاریها در رایانه به کار برد.
3. باید بتوان آن را در موبایل هم هم کار برد.
اگر بتوانید این سه کار را انجام دهید، می‌توان این دبیره را همه‌جا به جای دبیره تازی به کار برد.
+1
از سوی (471 تراز)

درود

سپاس از نگاه زیبای شما.
۱.متاسفانه نوشتن در word با مشکل مواجه هست که گویا اوستایی در این نرم‌افزار پشتیبانی نمیشود.
۲.این مشکل از طرف مایکروسافت است و باید با ایمیل زدن به این شرکت خواست تا از این الفبا در ویندوز پشتیبانی کند.
۳.در اندروید الفبای اوستایی پشتیبانی میشود و کیبورد هم برای آن موجود است
در موبایلها مشکلی ندارد تنها نیاز به ساخت کیبورد اختصاصی است.
................................‌
برای کاربردی کردن الفبای اوستایی و نوشتن با آن نیاز به حرکتی همگانی است :
۱- ثبت نویسه و عددهای جدید در یونیکد(باید درخواست به این سازمان نوشت)
۲.طراحی و ساخت کیبورد برای اندروید،ویندوز،ios
۳- پشتیبانی وبسایتها و نرم‌افزارها از این الفبا
۴.بکارگیری این الفبا و گستراندن آن توسط دوستداران مانند چاپ کتاب،مجله، مقاله یا pdf به خط اوستایی(باید کار عملی کرد) 
۵. درخواست دادن به کمپانی های گوگل و مایکروسافت و اپل برای پشتیبانی از این الفبا در محصولاتشان.
۶.ساخت فونتهای گوناگون
انجمنها و پیجهای اینترنتی و کمپین برای نوشتن و گستراندن الفبای اوستایی راه انداخت.
...........................‌‌‌‌‌.............

بشخصه تا جایی که امکان و توان آن را داشتم این الفبا را پردازش و بهسازی کردم و فونتهای هم برای آن ساخته‌ام(فونتهای دیگر آماده شود ارائه میدهم)
اما دیگران هم باید ورود کنند هرکدام بسته به توانایی خود این الفبا را گسترش دهند‌:

- برنامه نویس به ساخت کیبورد و نرم‌افزار اوستایی همت گمارد. 
- دیگری که انگلیسی نیکو میداند به شرکتها درخواست  (پشتیبانی این الفبا را) نویسد.
- ادمین سایتها پشتیبانی از این الفبا را در سایت خود محیا کنند.
- نویسندگان و ویراستاران نسخه‌ای از اثر خود با این الفبا ارایه دهند(کتاب، مقالهبه صورت چاپ و pdf).
-دیگر دوستداران با این الفبا در پیامکها، صفحه‌های اینستا، فیسبوک،توییتر و دیگر وبسایتها بنویسند و کاربردش را گسترش دهیم.
باید همه دست به دست این الفبا را گسترش داد به تنهایی نمیتوان کاری از پیش برد(یک دست صدا ندارد)

+1 تراز
از سوی (471 تراز)
ویرایش چهارم افزوده شد.
با دانلود و نصباندن فونتِ جدید به سادگی در مایکروسافت word بنویسید.
نسخه‌ی پیشین فونت را از دستگاهتان بزداییید و نسخه‌ی جدید را جایگزین پیشین کنید.
+2 تراز
از سوی
ویراست در
با درود. از اینکه این دبیره را با word هماهنگ گردانیدید، بسیار سپاسگزارم.
درباره آیین نگارش، بر این گمانم که اگر پیوندگرهای e و o را بر پایه زبانهای اروپایی و بویژه انگلیسی جدا بنویسیم، بهتر باشد. زیرا زبان پارسی با زبانهای اروپایی همریشه است و این کار از دید زبانشناسیک پسندیده‌تر است. در زبان پهلوی نیز این پیوندگرها جدا نوشته می‌شدند. در نگارش و از سوی دیگر در واژه‌سازی باید پیرو زبانشناسی باشیم. با سپاس
–1
از سوی (471 تراز)

درود بر شما و سپاس از دیدگاه تان.

بر پایه‌ی تجربه چندساله‌ام پیشنهاد میکنم پیوندگرها به واژه پیش از خود بچسبند و جدا نوشته نشوند:
۱- جملات زیباتر دیده خواهند شد.
۲- این پیوندگرها دقیقا چسبیده به واژه پیش از خود آوایش میشوند و نه جدا از آن.
۳- این دو نشانه دستوری هستند و به واژه‌سازی مربوط نمی‌شوند.
.....................
ما نباید دستور و آوایش زبان فارسی را با زبانهای اروپایی و عربی هماهنگ کنیم (رویه‌ی غلطی که هم اکنون در فارسی بکار میرود و آسیبهای فراوان به بار آورده) باید ساختارها را بر پایه‌ی چیزی که در زبانمان وجود دارد پایه ریزی کنیم.
در پهلوی هم آنقدر خط‌اش ناقص و نا کارآمد است که مجبور به جدانویسی پیوندگرها شده‌اند.
0 تراز
از سوی
imageبا درود و سپاس از شما،
1. اگر می‌توانید نگارشی از این دبیره را برای موبایل هم بسازید.
2. در الفبا نیازمند وات بالا هم هستیم. آیا باید واژه‌هایی مانند «خار» و «خوار» یا «خیش» و «خویش» یکسان نوشته شوند؟
با سپاس
+1
از سوی (471 تراز)

درود

۱-اینکار به دانش برنامه‌نویسی نیازمند است که از من بر نمی آید.

۲-پیشنهاد میکنم واو را پس از خ در این واژگان بنویسیم: امروز واو را در این واژگان آوایش نمی‌کنیم(در گویش ایران) اما چون در آثار کهن این واو بود و هم‌اکنون در افغانستان و تاجیکستان این واو را بکار میبرند بهتر است ما نیز بنویسیم 
از سویی هم این واو تفاوت معنا ایجاد میکند و از سوی دیگر هم تعداد این واژگان «خؤ» دار زیاد نیست پس بهتر است واو را در این واژگان بنویسیم.
0 تراز
از سوی

لطفا این خط را برای زبان های محلی هم گسترش دهید چون بسیاری از زبان های ایرانی دبیره ای که دارای حرکات صوتی انها باشند را ندارد. مثلاً در زبان لکی کلمه «دو» به پنج شکل و معنی مختلف خوانده میشود که  این صدا های مختلف در دبیره اوستایی هر کدام حرف مشخصی دارند که باعث حفظ این زبان ها میشود.

0
از سوی (471 تراز)

درود بر شما

برای زبانهای محلی نیاز به متخصص همان زبان است تا آواهای ویژه همان زبان(لکی، گیلکی و ...) را نمایانده و نویسه‌‌ایی برای آن پیشنهاد دهد چون خود من تخصصی در زبانهای محلی ایرانی ندارم.

اما اگر کسی از گویشوران زبانهای ایرانی نویسه‌ای پیشنهاد دهد با کمال میل آنرا در آپدیتهای آینده «اوستایی نوین» خواهم گذاشت.
0
از سوی

سلام در لینک زیر حروف الفبای لکی گردآوری شده که اگر بتوانید برایشان معادل پیدا کنید ممنونتان خواهیم شد

0 تراز
از سوی
با درود. با پروا به پاسختان به آقای کیخسرو پیشنهاد میکنم سه وات برای نوشتن زبان ترکی با دبیره اوستایی نوین به آن بیفزایید:
imageimageimage

0
از سوی (471 تراز)

درود

در بروزرسانی آینده افزوده میشه.

فقط این نویسه‌ها برای چه صداهایی در نظر گرفته شده؟ برابرشان در خط لاتین را می‌نویسید؟
0 تراز
از سوی
با درود. با پروا به پاسختان به آقای کیخسرو پیشنهاد میکنم سه وات برای نوشتن زبان ترکی با دبیره اوستایی نوین به آن بیفزایید:
imageimageimage
با درود دوباره این واتها در ترکی به ترتیب برابرند با: q (ق)، ü (گونه دیگری از u)  و ı (گونه دیگری از i)
ü
این حرف عمدتاً صدای واکهٔ [y] را می‌رساند و در زبان‌هایی مانند آلمانی، گالیسی، اسپانیایی، کاتالان، اکسیتان، مجاری، ترکی استانبولی، ترکی آذربایجانی و استونیایی به کار می‌رود.
I بی‌نقطه، I ı، نمایانگر صدای واکهٔ غیرگرد پسین بالا (/ɯ/) است.

0
از سوی (471 تراز)

خیلی هم عالی متوجه شدم. 

در نسخه آینده به خط اضافه میکنم.
+1 تراز
از سوی

با درود و سپاس از ساخت اوستایی نوین، اگر بتوانید، برای این دبیره آیین نگارشی بنویسید که همه جنبه‌های زبان فارسی را در بر بگیرد، بسیار خوب خواهد بود. برای اینکه بتوان فارسی را با این دبیره یکسان نوشت و هرکس آنگونه که می‌خواهد ننویسد.

+1
از سوی (471 تراز)

درود

در پی‌دی‌اف راهنما توضیحات و آیین نگارش با این ویرایش را نوشته ام.
اما برای نوشتن آیین نگارشی جامع، نیاز به نوشتن زیاد با این الفبا و نقد آن است تا بتوان مشکلات و نیازهای آنرا یافت و برای چگونگی نوشتن واژگان، وندها، جدانویسی،پیوسته‌نویسی و... تصمیم‌گیری کرد اما تا جای ممکن در همان راهنما اصولی را برای آغاز نوشتن با این الفبا گذارده‌ام تا کاربران با آن، نوشتن را بیاغازند.
0 تراز
از سوی

با درود، از دید من: 

۱. بهتر است نشانه ای برای نشدید به این دبیره بیفزایید تا روی حرف نشدید گذشته شود. بهتر از دو بار نوشتن آن حرف است.
۲. جدا کردن ی نکره با حرف ای کشیده که در اوستایی هست. این به دقيقتر شدن دبیره یاری میرساند.
۳. بد نيست اگر دوبانگه نگ ng هم به دبیره افزوده شود.
0 تراز
از سوی
با درود، بهتر است:
1. نشانه‌ای برای تشدید گذاشته شود تا آن حرف دو بار نوشته نشود.
2. نشانه ناشناختگی (ی) جدا شود تا دقت نوشتار بیشتر شود (ی کشیده)
3. دوبانگه نگ (ng) افزوده شود. زیرا در واژه‌های بسیاری هست.
+1
از سوی (471 تراز)

درود

۱.نشانه برای تشدید بدعت بدی برای نوشتن فارسی است نباید قواعد نوشتار عربی را به خط جدید انتقال دهیم.
۲.نشانه‌ها هرچه بیشتر شوند خط پیچیده تر خواهد شد و این موضوع در تضاد با ایده‌های ساخت این ویرایش الفبای اوستایی است و گذاشتن نشانه ویژه برای ناشناختگی(نکره) میتواند مشکل ساز شود راهکار به نگرم استفاده از خط فاصله پیش از «ی» است  مانند مردی: mard-i
۳. صدای نگ امروزه دیگر با آن کیفیت باستانی خود در فارسی کاربرد ندارد و از لحاظ نوشتاری هم مردم آشنایی ندارند اگر بخواهم بگذارم فقط باعث پیچیدگی نوشتار خواهد شد.
ممکن است برای زبانشناسی یا زبانهای محلی چنین نویسه‌ای را ارایه دهم.

0 تراز
از سوی

با درود: آيا‍ برواکه و تشدید را میتوان در همه جا نوشت يا در برخی جاها نياز به آوردنشان نيست؟

+1
از سوی (471 تراز)

تشدید یعنی دوبار نویسه‌ای پیاپی بیاید مانند درّه(درره).

چنین واژگانی را با دوبار نوشتن همان نویسه، می‌نویسانیم. در کل پیشنهاد من بکار نبردن واژگان تشدید دار در زبان فارسی است که تقریبا تمامشان عربی است.
برواکه همان همزه و عین عربی است در جاهایی که نیاز است حتما بکار رود چون مشکل‌ساز میشود مانند واژگان (بد و بعد) که اگر برواکه را ننویسیم یک‌شکل نوشته میشوند و مشکل یاز خواهند شد.
....‌‌‌‌‌................
پیشنهاد خود من اینست که تا جای ممکن از واژگان دارای برواکه و تشدید خوداری شود و اگر بکار بردیم این دو نشانه را برای پرهیز از مشکل بکار ببریم.
0 تراز
از سوی

درود ببخشید من الان برای اندروید می خواهم نصب کنم نمی‌دونم چطوری میشه راهنمای کنی

0
از سوی (471 تراز)

درود

برای نوشتن با الفبای اوستایی در اندروید کیبورد multiling o  را از گوگل پلی بنصبانید:
سپس افزونه اوستایی همین کیبورد را در گوگل پلی از اینجا بنصبانید.

0
از سوی

صفحه کلید نصب شد منتها افزونه اوستایی این کیبورد در گوگل پلی نصب نمیشه و میگه این برنامه برای نسخه پایین تری از اندروید ساخته شده است.

0
از سوی (471 تراز)
درود
اگر آن کیبورد و افزونه را نمیتوانید بنصبانید از نرم‌افزار اندرویدی keyboard designer استفاده کنید و برای خودتان صفحه کلیدی سفارشی طراحی کنید.

در این برنامه کاراکترهای الفبای لاتین را با کاراکترهای اوستایی جابجا کنید.
نکته: در این برنامه الفبای اوستایی در خود لیست الفباها نیست با استفاده از قسمت جستجو(search)  و نوشتن Avestan آنرا بیابید و دستی وارد کنید.
ممکنه ابتدا برنامه کمی گیج کننده باشه که با کمی کار کردن روالش میاد دستتون.
0 تراز
از سوی

با درود. ترتیب حروف الفبای اوستایی چگونه است؟

0
از سوی (471 تراز)
درود
 ترتیب خاصی نداره یا دستکم من باهاش آشنایی ندارم.
0 تراز
از سوی

با درود. اگر بتوانید فونت اوستایی نوین را طوری بسازید که تنها یک فایل فونت باشد بسیار بهتر خواهد بود که با نصب دز ورد ریخته شود. مانند چند فونت اوستایی که بتازگی به همراه برنامه تایپ اوستایی گذاشته شده اند.

0
از سوی (471 تراز)

درود

شوربختانه، منظورتان را نفهمیدم 
این فونت که گذارده‌ام دارای یونیکد اوستایی به همراه خط عربی و لاتین است.
اگر منظورتان این است که در فونت به جای حروف عربی نویسه‌های اوستایی گذاشته شود که هنگام تایپ حروف عربی نویسه اوستایی نوشته شود . اینکار شدنی است ولی جای‌گذاری آن اندکی سخت و هنگام نوشتن هم اندکی یافتن جای حروف سخت خواهد شد
0
از سوی

با درود. منظورم این است که ای کاش این فونت تنها با فایل فونت اجرا می‌شد. مانند فونتهای دیگر. همان فایل سفیدرنگ به نام Vala Avesta 4. یعنی با کلیک روی این فایل اگر نصب می شد و نیازی به فایلهای Avestan key  نبود بسیار بهتر بود.

0 تراز
از سوی

با درود. براستی در میان فونتهای اوستایی تنها این فونت است که با توجه به نیازهای زبان فارسی و با ظاهر امروزی طراحی شده است. اگر نسخه ای از این فونت ساخته شود که تنها با اجرای فایل سفیدرنگ فونت بتوان با آن نوشت و نیازی به بخش setup نباشد، بسیار بهتر است.

0
از سوی (471 تراز)
درود
همچین نسخه‌ای را هم آماده میکنم و به زودی برای دانلود میگذارم.

0 تراز
از سوی
با درود، فونت اختصاصی را نمی‌توانم بار بگیرم.
0
از سوی (471 تراز)
درود
لینک دانلود را ویرایش کردم. اکنون میتوانید دانلود کنید.
0 تراز
از سوی
با درود. اکنون توانستم فونت را بار بگیرم، ولی وات "ی" y نیست و شماره‌ها هم فارسی نوشته میشوند.
0
از سوی (471 تراز)
درود سپاس از گوشزدتان.
 در فونت تازه نویسه‌ی Y و شماره‌ها ویرایش شد فونت بروزرسانی شده را دانلود کنید.
0 تراز
از سوی
با درود. در فونت تازه شماره ها هستند ولی واتهای y و عین همچنان نیستند.
0
از سوی (471 تراز)
نویسه y را با حرف «ئ» بنویسید.
0 تراز
از سوی
با درود آیا حرف y همان است که قبلا f بود؟ برواکه چگونه نوشته میشود؟
0
از سوی (471 تراز)
ویراست در از سوی
بله پیشتر جای ف بود که بهتر دیدم جای y باشد و ف اوستایی را بازنِگری و جایگزین کردم.
شوربختانه نویسه‌ی برواکه را یادم رفت در حروف عربی جای‌گذاری کنم می‌کوشم ویرایش جدیدی از فونت را بگذارم.

0
از سوی (471 تراز)
نویسه‌ی برواکه هم افزوده شد.
0 تراز
از سوی
با درود و شادباش سال نو. اکنون در فونت تازه شماره ها اوستایی نیستند.
0 تراز
از سوی
با درود. نوروز پیروز. در تازه‌ترین فونت شماره‌ها تازیند و وات y هم نیست.
+1
از سوی (471 تراز)
درود
اصلاح شدند.
0 تراز
از سوی
با درود. در نگارش تازه همه دشواریها پیراسته شده‌اند، ولی نماد آپوستروف را چگونه باید بنویسیم؟ 

گفتمان های پیشنهادی

+2 تراز
3 پاسخ
آغاز گفتمان ژان 2, 2023 در نویسمان از سوی persic (471 تراز)
+4 تراز
6 پاسخ
آغاز گفتمان ژان 31, 2022 در نویسمان از سوی persic (471 تراز)
+3 تراز
3 پاسخ
آغاز گفتمان Mar 18, 2022 در نویسمان از سوی persic (471 تراز)
+3 تراز
2 پاسخ
آغاز گفتمان 21 ژان 2024 در نویسمان از سوی sotoudeh (22 تراز)
+3 تراز
0 پاسخ
آغاز گفتمان ژوئیه 23, 2023 در نویسمان از سوی takug (2,031 تراز)
...